5.3. Cesta do Taupo, vařící Kerosene Creek, osvěžující Aratiatia Rapids a západ slunce nad Mordorem

Dnes máme v plánu dojet „někam směrem k Taupu nebo až přímo do něj“. Po cestě máme vyhlídnutou zastávku na Kerosene Creeek – horký přírodní pramen pod vodopádem uprostřed lesa. Místo bylo kouzelné, protože okoupat se ve vařící řece uprostřed divočiny člověk jen tak nezažije. Později se ale ukazuje, že v 30 stupňovém parnu opravdu není moc dobrý nápad naložit se do horké vody, a tak zbytek cesty hekáme s lehkým úpalem a klimatizace v autě jede na plné kule.

IMG_20190305_131448  IMG_20190305_132426

Horké prameny Kerosene Creek

Malou zastávku děláme blízko termálnímu parku Wai-O-Tapu.  A protože odmítáme platit vstupné za to, co jsme měli v podstatě před chvílí zdarma, tak jenom skoukneme obří bublající bahenní jezero Mud Pool, které vzniklo erupcí bahenní sopky. To už se ale opravdu potřebujeme ochladit, tak sjíždíme z cesty s nadějí, že se podíváme na nejdelší řeku severního ostrova Waikato River a její přehradu Aratiatia Rapids, jednu z největších na světě. Měli jsme štěstí, jen hodinku jsme čekali a zažili otevírání stavidla a viděli jsme vodní živel v plné síle. Úchvatná podívaná, vidět téměř prázdné koryto řeky před a o několik minut později obrovské peřeje a plné údolí vody. Později jsme se dozvěděli, že se právě v tomhle místě natáčely scény z Hobita, kdy trpaslíci unikali v prázdných sudech ze zajetí elfů, čímž náš zážitek ještě více stoupnul na ceně :)

IMG_20190305_155839 IMG_20190305_160119 IMG_20190305_160645

Vypouštění přehrady Aratiatia Rapids

Na noc jsme našli nádherné místo, obrovský free kemp hned u břehů průzračně modrého jezera Taupo. Voda byla tak nádherná, že jsme neváhali se svlažit a obdivovat při tom čistotu vody – na dno bylo vidět vlastně téměř všude. Při západu slunce jsme obdivovali majestátné hory v pozadí, a tak jsem zvídavě začala zjišťovat, co že to je za hory. Ty brďo to je Mordor! A támhleta špičatá je Hora osudu! A bylo rozhodnuto. Prostudování map, zmapování terénu, výbavy, předpovědi počasí. Usínáme natěšení, že pozítří zdoláme náročný trek v největším národním parku severního ostrova!

YIAC0240  IMG_20190305_223918 

Pláž u jezera Taupo

Západ slunce za Tongariro National Park (filmový Mordor)

 

6.3. Přesun do Whakapapa Holliday Parku a přípravy na Mordor

Ráno na nejkrásnějším místě, co jsme doposud spali. Pohled na jezero Taupo a vrcholky Mordoru nás motivují na zítřejší trek. Den jsme strávili nakupováním zásob na zítra, doplňováním vody, osvěžením v jezeře a přesunem do placeného kempu Whakapapa Holliday Park. Už cesta autem sem byla nádherná a byli jsme unešení z okolní krajiny kolem jezera a vrcholků hor tyčících se kolem nás, zejména zasněžený Mount Ruapeho s nejvyšším vrcholem Tahurangi o výšce 2797 výškových metrů.  Lépe vybavený kemp, ačkoliv za cenu 23 NZD na osobu na noc, jsme si nemohli přát. Večer nám trochu zkazila nepovedená výroba kabelu na přípojku na elektriku :D Ale chuť jsme si spravili sledováním Pána prstenů na notebooku doprovázeného výkřiky „Tama zítra půjdem!!“

PANO_20190306_174633

Krátká procházka nad Whakapapa Park a výhled na okolí